Sen to naturalny i odwracalny stan zmniejszonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne, a także względnej bezczynności połączony z utratą przytomności, występujący w regularnych odstępach czasu.
Jego zakłócenia lub brak mogą się przyczyniać do rozwoju poważnych zaburzeń fizycznych jak i psychicznych.
Sen składa się z dwóch faz:
Nauka coraz więcej mówi o traumach. Jedną z metod ich likwidacji są ćwiczenia gałek ocznych. Czyżby sen zdejmował z nas traumy dnia codziennego?
Dlaczego SEN jest NIEZBĘDNY do przeżycia?
Sen jest NIEZBYWALNY, tak jak odżywianie i woda, i niemniej ważny. W czasie snu regenerujemy wszystkie „nadszarpnięte”, nadwyrężone tkanki, np. w układzie nerwowym odbudowują się osłonki mielinowe włókien nerwowych.
W czasie głębokiego snu umysł porządkuje i zapamiętuje informacje zgromadzone w ciągu dnia, często też rozwiązuje problemy (czasami potrafimy obudzić się z genialną myślą, „wygenerowaną” w ciągu nocy).
CZYM JEST BEZSENNOŚĆ?
Bezsenność jest definiowana jako:
Z JAKIMI ZAGROŻENIAMI WIĄŻE SIĘ BEZSENNOŚĆ?
Zaburzenia te mogą przyjmować charakter przejściowy, przewlekły lub ostry.
Mitem jest twierdzenie, że zarwaną jedną noc nadrobimy kilkoma drzemkami w ciągu kolejnych dni.
Badania naukowe wykazały, że tylko odpowiednio długa przerwa nocna na sen ( u dorosłych średnio 7-8 godzin) jest w stanie zregenerować siły witalne.
Gdy mamy problemy ze snem przez okres ok. 3 miesięcy- skutki bezsenności odbijają się trwale na kondycji naszego ciała, złym samopoczuciu (zaburzenia pamięci, większe ryzyko zawału, skłonność do smutku i depresji). |
Czynniki źle wpływające na jakość naszego snu:
Naukowcy zauważyli, że największy problem z bezsennością występuje w krajach dobrze rozwiniętych, gdzie kładzie się nacisk na wyższe wykształcenie i „wyścig szczurów”, a ludzie są osaczeni technologią .
Zewsząd docierają do ludzkich zmysłów setki informacji- to tzw. „szum informacyjny”, który mocno obciąża nasz układ nerwowy. Lista obowiązków i pogoń za czasem generują wszechobecne podenerwowanie. Przez cały dzień nasz organizm zmaga się z przewlekłym stresem.
Np. leki kardiologiczne- to również koło zamknięte, bo bezsenność zaburza pracę serca i zaburzona praca serca potęguje bezsenność.
Czy mogę pomóc w leczeniu bezsenności?
Obserwując pacjentów prawie u każdego po wprowadzeniu programu 6 kroków wyjścia z alergii, znacznie poprawia się jakość snu.
Niedobory pokarmowe a jakość snu.
Pacjenci zgłaszają poprawę stanu snu po regeneracji jelit, kiedy dochodzi do uzupełnienia niedoborów szczególnie aminokwasów, których niedobór prowadzi do zaburzeń snu. Takim aminokwasem jest np. tryptofan. Aminokwas ten jest prekursorem serotoniny oraz syntetyzowanego w szyszynce hormonu melatoniny.
Mój pacjent, który przez lata przyjmował Omeprazol zgłaszał ogromne problemy ze snem, po odstawieniu leku i wprowadzeniu odpowiednich zaleceń zgłosił, ze jakość jego snu diametralnie się poprawiła.
Polecane środki ziołowe to waleriana, ale niestety alergika może uczulać.
Można również uzupełnić niedobór melatoninę w ilości 1-5 mg,30-45 minut przed zaśnięciem, ale suplementacje tę należny uzgodnić ze swoim terapeutą.
Jakość snu poprawa się również po suplementacji magnezem z witamina B 6.
Czy wiesz, że szyszynka źle reaguje na niebieski kolor? Niestety komputery, tablety, telewizory emitują niebieski kolor. |
Jak zadbać o błogi sen?
Gdzie uzyskasz więcej informacji o leczeniu zaburzeń snu?
Więcej informacji na temat regeneracji jelit i poprawę jakości snu znajdziesz w mojej publikacji „Pokonaj alergię”, która przedstawia program „6 kroków wyjścia z alergii”.
Zapraszam również na warsztaty wg programu „6 kroków wyjścia z alergii”.
Po więcej informacji na temat bezsenności zapraszam tu:
5. fotografia: a href=”http://www.freepik.com”> Zaprojektowany przez yanalya / Freepik </a>