Katar sienny – jak przetrwać wiosnę z alergią?
10 kwietnia, 2024Pylenie roślin a reakcje alergiczne skórne – co warto wiedzieć?
24 kwietnia, 2024
Alergiczne zapalenie spojówek – co warto wiedzieć?
Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych form alergicznych schorzeń oczu. Objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem i uczuciem suchości w okolicach oczu. Czasem alergiczne zapalenie spojówek może objawiać się nadwrażliwością na światło i zaburzeniami widzenia. Jest to reakcja alergiczna spowodowana kontaktem z alergenami, które powodują nadwrażliwość i stan zapalny spojówek oka – błony śluzowej ochraniającej oko oraz powiekę od strony wewnętrznej.
Przyczyny
Alergeny wywołujące zapalenia spojówek mogą być różne, ale najczęściej są to pyłki roślin kurz, sierść zwierząt, grzyby, roztocza, a także substancje chemiczne znajdujące się w kosmetykach lub detergentach. Poprzez kontakt z tymi alergenami organizm chorego wytwarza skierowane przeciwko nim przeciwciała — swoiste IgE. Dochodzi do pobudzenia komórek tucznych obecnych w oku i wytwarzania przez nie substancji zwanej histaminą, która powoduje reakcję alergiczną
Objawy
Objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą być bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjenci odczuwają swędzenie, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i uczucie piasku w oczach. Te objawy mogą być bardziej nasilone w okresie wysokiej koncentracji alergenów w powietrzu, na przykład wiosną podczas kwitnienia roślin. Wówczas mamy do czynienia z okresowym zapaleniem spojówek, jeśli objawy wywołują roztocza kurzu domowego wówczas objawy mogą utrzymywać się cały rok. Osoby, zmagające się z alergicznym zapaleniem spojówek, często mają też inne objawy alergii takie jak katar sienny, astma, pokrzywki czy świąd skóry.
Diagnoza i leczenie
Diagnoza alergicznego zapalenia spojówek opiera się na obserwacji objawów oraz badaniu okulistycznym. Warto wykonać testy alergiczne np. panel pediatryczny, aby określić konkretny alergen, który powoduje reakcję. Ważne jest także przeprowadzenie dokładnego wywiadu aby zidentyfikować czynniki, które mogą nasilać objawy alergii.
W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek najważniejsze jest unikanie kontaktu z alergenem.
W przypadku alergii na pyłki roślin, dobrze jest:
- monitorować prognozy pylenia i unikać spacerów gdy stężenie alergenów jest największe,
- warto zastosować okulary ochronne,
- wietrzyć mieszkanie podczas pylenia najlepiej wieczorem,
- po powrocie do domu dokładnie myć ciało i włosy oraz zmienić ubrania
- regularne mycie oczu letnią wodą lub solą fizjologiczną aby pozbyć się alergenów osiadłych na spojówce,
- aby załagodzić uciążliwe objawy można także skorzystać z preparatów nawilżających do oczu, które pomogą złagodzić podrażnienie,.
- na obrzęknięte i przekrwione oczy można stosować zimne okłady.
Dieta
Alergiczne zapalenie spojówek jest schorzeniem, które może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjenta. Dlatego ważne jest aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie zalecenia dietetyczne, które pomogą załagodzić uciążliwe objawy alergii. Wprowadzenie programu 6 kroków wyjścia z alergii pomoże zatrzymać marsz alergiczny i łagodniej przejść przez okres pylenia. Nie ma alergii na pyłki bez alergii pokarmowej dlatego z diety powinny być wykluczone pokarmy reagujące krzyżowo z pyłkami drzew, traw czy chwastów.
Aktualnie pyli brzoza dlatego osoby cierpiące na sezonowe alergiczne zapalenie spojówek powinny w czasie pylenia wyeliminować z diety np. warzywa reagujące krzyżowo z brzozą tj. seler, marchew, ziemniaki, suche strączkowe, pietruszkę czy pomidora. Warto się udać do przeszkolonego dietetyka, który odpowiednio przeprowadzi pacjenta przez dietę eliminacyjną.
Nieleczona alergiczne zapalenie spojówek może prowadzić do pogorszenia stanu oczu i ogólnego samopoczucia.