Pylenie roślin a reakcje alergiczne skórne – co warto wiedzieć?
24 kwietnia, 2024Lunchbox: jak wybrać idealny pojemnik na posiłki?
20 września, 2024Intensywne pylenie drzew daje się we znaki alergikom szczególnie wiosną, ale tak naprawdę zaczyna się już zimą. W styczniu gdy tylko ustąpią mrozy pojawiają się w powietrzu pierwsze pyłki leszczyny. W lutym dołącza olsza i cis. Marzec obfituje w pyłki wierzby i topoli, a w kwietniu pylą: brzoza, dąb, jesion, grab, buk i kasztan, przy dobrej pogodzie stężenie pyłków bywa bardzo wysokie. Drzewa kończą swoje pylenie na przełomie maja i czerwca, wtedy jeszcze pyli sosna ale to nie koniec problemów dla alergików, gdyż w maju rozpoczyna się pylenie traw i chwastów i trwa do wczesnej jesieni.
Przebieg pylenia różni się w poszczególnych regionach kraju oraz zależy od pogody. Wysoka temperatura powietrza sprzyja intensywnemu pyleniu roślin, co może prowadzić do nasilenia objawów alergicznych u osób uczulonych. Podobnie wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się pyłków, co również może zwiększyć dolegliwości alergików. Ponadto, silny wiatr przenosi pyłki na duże odległości i sprawia, że są one obecne w większych ilościach w powietrzu, co z kolei może spowodować nasilenie objawów alergii.
Dlatego ważne jest, aby alergicy monitorowali warunki pogodowe i stosowali odpowiednie środki zaradcze, takie jak:
- unikanie wyjścia na zewnątrz w dniach o wysokim poziomie pyłków
- wychodzenie na spacer po deszczu
- unikanie wędrówek po lasach liściastych i mieszanych
- wietrzenie mieszkania późnym wieczorem i zamykanie okien najpóźniej o 4.00 rano
- wieszanie w oknach specjalnych siatek przeciwpyłowych
- chronienie oczu okularami, zakładanie nakrycia głowy, oraz odpowiedniej odzieży zakrywającej całe ciało
- po powrocie do domu wzięcie prysznica
- unikanie suszenia prania na zewnątrz
Pyłki drzew mogą wywoływać różne objawy u alergików tj. przewlekły katar, kaszel, swędzenie i zaczerwienienie oczu, wysypki skórne, bóle głowy, zmęczenie, czy nawet duszności i problemy z oddychaniem oraz infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Dlatego warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę w kierunku alergii na pyłki.
Jeśli w testach alergicznych nie wychodzi alergia na pyłki drzew a zaobserwujemy u siebie zaostrzone objawy alergii wiosną, podczas pylenia np. brzozy, zapraszam do gabinetu na badanie biorezonansem.
W moim gabinecie zaobserwowałam, że najczęściej pacjenci uczuleni są na pyłki brzozy. Podczas pylenia mocno zaostrzają się u nich objawy alergii czy częściej łapią infekcje dróg oddechowych. Zdarza się, że pacjenci w tym okresie zaczynają kichać po zjedzeniu np. jabłka. Dzieje się tak wtedy, gdy leczenie alergii na pyłki brzozy opiera się tylko na farmakoterapii, bez odpowiedniego podejścia dietetycznego. Można wtedy doprowadzić do uciążliwej alergii na salicylany. Aby złagodzić reakcje na pyłki brzozy wprowadzam u moich pacjentów program „6 kroków wyjścia z alergii” oraz dietę rotacyjną. Z diety wykluczamy produkty, które reagują krzyżowo z pyłkami brzozy i innych drzew:
- seler, marchew, ziemniaki, suche strączkowe, pietruszka, pomidor
- jabłka, brzoskwinie, śliwki, gruszki, wiśnie, kiwi, melony, banany, liczi, mango, pomarańcze
- słonecznik, orzech: ziemny, laskowy, włoski
- wszystkie przyprawy
Zaleceń tych trzeba ściśle przestrzegać, zwłaszcza kiedy kwitną brzozy!
Warto pamiętać, że pylenie drzew jest naturalnym procesem, którego nie da się uniknąć, ale można znacznie złagodzić jego skutki stosując się do powyższych rad. Dlatego warto być świadomym i przygotowanym na okres pylenia drzew, zwłaszcza jeśli mamy skłonności do alergii.